Trojetapové preteky “Bokami Západných Tatier”, alebo len BOKAMI je jedným z najväčších skialpinistických sviatkov na Slovensku v rámci skialpinistickej sezóny. Konajú sa pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES a prepájajú regióny Liptov a Oravu.
BOKAMI je podujatie, ktoré nadväzuje na dlhoročnú tradíciu skialpinistických pretekov v Západných Tatrách siahajúcu do začiatku 90. rokov. Sú jedinými viacdňovými a zároveň najnáročnejšími skialpinistickými pretekmi v strednej Európe a získali si renomé i rešpekt v širšom Európskom kontexte.Od prvého ročníka (2008) sú tieto preteky spojené s číslom tri – organizujú ich tri skialpinisticko-horolezecké kluby v troch dolinách a pretekári absolvujú tri etapy počas troch dní, počas ktorých absolvujú približne 60 km a okolo 6000 výškových metrov prevýšenia.
Už niekoľko rokov na pretekoch štartujú okrem Slovákov, Čechov a Poliakov aj atléti z rôznych kútov sveta napr. z Kanady, Nórska, Veľkej Británie, Rakúska, Nemecka, Grécka, Rumunska, Bulharska, Švajčiarska, Španielska.
V jednotlivých etapách sú podľa podmienok zapracované aj technické úseky, fixy, výstupy na mačkách, či ťažké výšlapy s prvkami lezenia na skale. Zjazdy sú v náročnom teréne, často v žľaboch so sklonom nad 40 stupňov. Meranie priebežných a celkových výsledkov je zabezpečené pomocou aktívnych čipov. Vyhodnotenie a záver podujatia sa končí veľkou spoločnou žúrkou s občerstvením. My organizátori chceme spraviť preteky BOKAMI stále zaujímavejšími a kvalitnejšími - jednoducho vždy výnimočnými.
Pretekári ale aj fanúšikovia sa môžu tešiť na niekoľko “výživných” výšľapov a zjazdov s dĺžkou približne 20 kilometrov a prevýšením okolo 2000 až 2700 metrov v každej z troch etáp v západnej časti Západných Tatier:
- v Spálenej doline v oblasti Salatína (2048 m n.m.) a Brestovej (1903 m n.m.),
- v Bobroveckej doline v oblasti Babky (1566 m n.m.) a Sivého vrchu (1805 m n.m.) s cieľom na Chate pod Náružím s nezabudnuteľnou atmosférou,
- tradične “kráľovská” etapa sa odohráva v Žiarskej doline v oblasti Baníkov (2178 m n.m.) a Troch Kôp (2136 m n.m.) so štartom v ústí Žiarskej doliny.
Vyhodnotenie a záver podujatia sa končí veľkou spoločnou žúrkou s občerstvením. Každý účastník v štartovacom balíku dostane aj kvalitný darček z limitovanej edície BOKAMI.
My organizátori sa snažíme robiť preteky BOKAMI stále zaujímavejšími a kvalitnejšími - jednoducho vždy výnimočnými.
Prvú kapitolu napísali obetaví organizátori 28. marca 1971. Zakladateľmi boli Ján Fašiang, Alojz Kovačič, Július Rusina a Ján Krajči. Lyžovanie v tomto období si získavalo čoraz väčšiu popularitu v celej spoločnosti. Uvedomovala si to aj skupina nadšencov v našej obci, a tak sa 24. augusta 1971 konala ustanovujúca schôdza lyžiarskeho oddielu Telovýchovnej jednoty Bobrovec. Prvým predsedom sa stal Ing. Jaroslav Fašiang. Lyžiarsky oddiel sa po futbalovom, horolezeckom a odbore turistiky stal štvrtou zložkou TJ.
V roku 1973 prišiel na ZDŠ učiť telesnú výchovu Mgr. Milan Mertoš. Ujal sa tréningového procesu budúcich pretekárov nášho oddielu. Suchý tréning sa vykonával na školskej chodbe, nakoľko vtedy ešte neexistovala telocvičňa. Príprava na snehu sa vykonávala v závislosti na snehových podmienkach v okolí Bobrovca a na svahoch v Jasnej.
V nasledujúcom období bol oddiel prihlásený do okresnej súťaže Pohár Liptova. Prvé celookresné preteky v chotári našej obce sa konali na Boženíckych lúkach. Naši pretekári sa zúčastňovali pretekov v rámci spomenutej súťaže od Rojkova, Ľubochne, Maliného Brda cez Jasnú a Liptovský Ján až po Čertovicu. Samozrejme aj na Červenci a finále na konci sezóny bývalo v Žiarskej doline. Sporadicky sa naši pretekári zúčastňovali aj pretekov o Cenu Lastovičky. Umiestnenia zodpovedali tréningovým možnostiam a materiálnemu vybaveniu. Napriek tomu je treba spomenúť výkon Jána Komoráša v obrovskom slalome v Rojkove, kde skončil na druhom mieste v kategórii dorastu. Taktiež výrazným úspechom bolo celkové tretie miesto družstva dospelých v sezóne 1979/1980. Veľkou mierou sa o to zaslúžili sestry Anna Naďová-Gežíková a Oľga Táboryová-Gežíková z Trsteného. Veľkou skúsenosťou bola účasť na Majstrovstvách stredoslovenského kraja dorastu na Fačkovskom sedle v roku 1978. Družstvo tvorili Jozef Kuna, Ján Komoráš a Milan Rak ml.
V druhej polovici sedemdesiatych rokov sa organizovala pod Vyšným hájom aj Cena Bobroveckej kotliny, neskôr pre nevhodné snehové podmienky sa v tejto tradícii nepokračovalo.
V tomto období od roku 1975 už bola Cena Červenca pevnou súčasťou Pohára Liptova a súťažilo sa o Pohár predsedu MNV. Boli to jediné dvojdňové preteky v rámci už spomenutej súťaže až do roku 1982. Pravidelne tu štartovali pretekári z Boce, Liptovskej Porúbky, Liptovského Jána, Závažnej Poruby, Iľanova, Dukly Liptovský Mikuláš, Jasnej Liptovský Mikuláš, Smrečian a Žiaru, Svätého Kríža, Dúbravy, Ružomberka, Liptovskej Lúžnej, Liptovskej Osady, Bieleho Potoka, Ľubochne, Lúčok a Stankovian-Rojkova. Súťažilo sa v obrovskom slalome, superobrovskom slalome a zjazde. V rokoch 1986 až 1989 ako majstrovstvá okresu a od roku 1991 sa súťaží o Pohár starostu obce. Generácia pretekárov zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov ukončila postupne pretekársku činnosť v rámci majstrovských súťaží. Noví sa nenašli, ale podarilo sa zachovať tradíciu Ceny Červenca. Jej jubilejný 50. ročník sa uskutočnil v roku 2020. V súčasnej dobe je toto podujatie ojedinelé v rámci Slovenska. Je to dané hlavne lokalitou a podmienkami. Jeho osobitosť spočíva hlavne v klasickej príprave trate „ľudským ratrakom“ a taktiež v preprave potrebného materiálu – čiastočne v batohoch na chrbtoch. Je nepochybné, že prežitie tejto akcie až do dnešných dní záviselo od obrovskej zanietenosti viacerých generácií organizátorov, hraničiacej až s fanatizmom. Najviac, spolu päť víťazstiev, dosiahol Július Kello, čím získal putovný pohár do trvalého vlastníctva. V celej histórii Ceny Červenca štartovalo viac ako 1500 pretekárov.
V roku 2021 sme si pripomenuli 50 rokov od založenia Lyžiarskeho oddielu. Za toto obdobie vykonávali funkciu predsedu Ing. Jaroslav Fašiang, Mgr. Milan Mertoš, Ing. Pavol Rusko, Ing. Roman Vrabec a v súčasnosti Milan Rak. Veľkú zásluhu na udržaní životaschopnosti lyžiarskeho oddielu majú jeho doterajší hospodári: Metod Druska, Jana Droppová-Drusková, Katarína Dančová-Gregorová, Miroslava Tomková-Včelová, Jana Kurcinová-Váleková a Martina Balážová.
Autor fotografií: Matej Rumanský, Adrián Kašniar